Tirebolu İlçesi

Giresun iline bağlı olan Tirebolu, il merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor. Muhteşem doğasının yanı sıra zengin tarihiyle de ön plana çıkan Tirebolu’nun tarihi milattan önce VII. Yüzyıla dayanıyor.

Miletoslular tarafından kurulan şehir ismini üç şehir demek olan Tri-polis`ten almış. Bir görüşe göre şehir bu adı yanyana bulanan üç burun üzerine kurulu olmasından, diğer bir görüşe göre ise Sen-Jan Bedreme ve Andoz isimli üç kaleden dolayı almıştır. Sen Jan kalesi Tirebolu’nun merkezinde denize doğru uzanan yarımadanın üzerinde yer almakta. Deniz içerisindeki doğal bir kaya üzerine kurulan kale, 13. Yüzyılllarda Bizans dönemi yapılmıştır. Tek giriş kapısı bulunan kalenin sur duvarlarını dışardan aralıklarla yapılmış payandadan kuleleri desteklemekte, içinde geçtiğimiz yüzyıla ait mezar taşlarını da bulunduran merkez Sen Jan kalesi Tirebolu`ya ayrı bir gizem ve güzellik katmaktadır.

Gümüş Şehri Argiriayı koruduğu ifade edilen Bedreme kalesi ise Örenkaya köyünde oldukça yüksek doğal bir kayalık üzerine kurulmuştur. Osmanlıların gözetleme kalesi olarak kullanılan Bedreme, söylentilere göre Türk fethi sırasında Rumlar uzun yıllar burada barındıkları için Bedrum adını almış ve bu isim Bedrema olarak günümüze taşınmıştır.

Daha önce Tirebolu`ya bağlı olan Görele, Doğankent, Yağlıdere, Güce ve Espiye ilçelerinin Tirebolu`dan ayrılmasından sonra Espiye sınırları içinde kalan Andoz kalesi Tri-polis ismini oluşturan üçüncü kaledir.

Trabzon`un kazaları arasında yeralan Tirebolu, iktisadi şartlar nedeniyle bir ara Gümüşhaneye bağlanmışsa da bu idari konumunu uzun müddet devam ettirerek, 1922 yılında Giresun ilinin önemli bir ilçesi olmuştur. Milli Mücadeleye 248 şehit veren Tirebolu`da o dönemin Giresun Askerlik Şubesi Başkanı Tirebolulu Hüseyin Avni Bey`in büstünü görmek mümkündür.

Tirebolu yaylaları doğa meraklıları ve Traking ile ilgilenenlere mükemmel fırsatlar sunmakta. Yaz kış yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çeken yaylalar alternatif sporlara da ev sahipliği yapabilecek konumda. Kano-rafting sporu için gelecek vaad eden Harşit çayı önümüzdeki yıllarda bu tür aktiviteler için önemli bir potansiyel oluşturmakta.

Doğal güzellikleri, sosyal ve modern yapılışıyla Tirebolu turizm için gelecek vaad etmekte. Tirebolu-Torul yolunun açılması ve yapımı halen devam eden yat limanı inşaatı turizmi hareketlendirecek etkenler olarak ön plana çıkmakta.