TİREBOLU’DA GEZİLECEK 10 YER

Tirebolu Huzur Limanı Olarak bir çoğu ziyaretçilerin gözdesi olmayı başardı ve başarmaya da devam edecek. Yakın zamanda İlçemizi Ziyaret etmeyi düşünenler varsa sizleri buraya alalım. tam sizlik bir haber 🙂 işte sizlere Tirebolu’da gezmeniz gereken 10 mekan…

1 – Bedrama Kalesi

Tirebolu ilçe merkezinden 8 km uzaklıktaki Örenkaya Köyü’nün Harşit Vadisi’ne hakim yüksek bir kayalığın üzerine konuşlanan Bedrama Kalesi, yıllar boyunca Karadeniz’i düşman işgalinden koruyan bir gözetleme noktası olarak kullanılmış. Kalenin tam çıkış yolu belli olmadığı için, bu tarihi yeri görmeye gelen ziyaretçiler kendilerine uygun bir patika yoldan kaleye ulaşmak zorundalar. Kale henüz tam olarak turizme açık değil. Ama yine de konuklarını ağırlayabilecek kadar misafirperver 🙂 Tabi biraz temizlik ve bakım yapılması da şart! Eğer yolunuz bir gün Tirebolu’ya, hatta Giresun’a düşerse mutlaka Bedrama Kalesi’ne de uğrayın.

 

2 – Tirebolu Kalesi

İsmini Miletoslular tarafından kurulan şehir ismini üç şehir demek olan Tri-polis’ten almış. Saint Jean Kalesi Tirebolu’nun merkezinde denize doğru uzanan yarımadanın üzerinde yer almakta. Deniz içerisinde ki doğal bir kaya üzerine kurulan kale, 13.yüzyılda Bizans döneminde yapılmıştır. Tek giriş kapısı bulunan kalenin sur duvarlarını dışarıdan aralıklarla yapılmış payandadan kuleleri desteklemekte. İçinde geçtiğimiz yüzyıla ait mezar taşlarını da bulunduran Saint Jean Kalesi Tirebolu’ya ayrı bir gizem katmaktadır.

 

3 – Andoz Kalesi

Espiye ilçesi girişindeki Yağlıdere Deresinin hemen kenarında denize ve vadiye hakim sivri bir tepe üzerinde yer alan kalenin muhtemelen M.Ö.1300’lü yıllarda yapıldığı zannedilmektedir. Tamamen doğal bir tepe üzerindeki kale, hem denize, hem vadiye içeri doğru, hemde Trabzon ve Giresun tarafına doğru hakim olması bunun için oldukça büyük önem arz etmektedir. Kaleye sadece kuzey tarafından küçük bir yolla çıkılmaktadır. Diğer yönlerden kaleye çıkılması mümkün değildir. Kalenin etrafı sur duvarlarıyla çevrilidir. Duvarları yer yer yıkılmıştır. Bazı kısımlarında kuleler mevcuttur.

 

4 – Selimağa Çeşmesi

Köklü bir tarih yapısına sahip olan Tirebolu’da birçok tarihi çeşme bulunmaktadır. Selimağa Çeşmesi Kethüda zade Mehmet Emin Ağa tarafından oğlu adına yaptırılmıştır. (1842) Çarşı Mahallesi, Selimağa caddesinde yer almaktadır.

 

5 – Kumyalı

Tirebolu’nun nadide Kale Manzaralı mekanlarından birisidir. Denize nazır bir noktada bulunmaktadır. Güzel bir manzarası vardır. Harika dalga sesleriyle çayınızı yudumlayabilirsiniz. İsterseniz harika bir selfie de çekinebilirsiniz 🙂

 

6 – Tirebolu Sahili

Karadeniz’in nadide sahillerinden birisidir Tirebolu sahili harika manzarasıyla insana keyif vermektedir. Uzun mesafeli Yürüyüş yoluyla sağlıklı yaşayanlarla hep karşılaştığınız bir Sahil yoludur. Sahilde Karadeniz’in en ünlü plajları bulunmaktadır. Yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin.

 

7 – Yeniköy Mahallesi

Yeniköy Mahallesinde Tirebolu’nun en eski evleri mevcuttur. Tarihe ilgisi olanlar mutlaka uğramalıdır. Tirebolu’nun gizemli hayatını burada aramanızı tavsiye ederim. Esrarengiz derecede Tarihi evler bulunmaktadır. Buradan Tirebolu’nun ne kadar eski bir geçmişe sahip olduğunu anlayabiliriz.

 

8 – Yaşmaklı Ağaçbaşı Yaylası

Giresun yaylaları deyince birden içimizde ayrı bir mutluluk oluşur. Eğer gurbette isek bu biraz buruk bir mutluluk olur ama o yaylaların hayali bile bizi mutlu etmeye yeter.

 

9 – Tirebolu Kum Plajı

Tirebolu ilçe merkezinde yer alır. Bölgenin en eski ve ilgi gören plajıdır. Karadeniz’de kumun hakim olduğu nadir plajlardan biridir. Özellikle yaz aylarında komşu il ve ilçelerden gelen çok sayıda turist plajdan yararlanmaktadır. Kum Plajında sportif etkinlikler de düzenlenmekte, gerek voleybol federasyonunun plaj voleybolu şampiyonaları, gerekse özel turnuvalar tertiplenmektedir.

 

10 – Tirebolu Meydanı

Mavi ve Yeşilin buluştuğu nadide güzel ilçelerden birisidir Tirebolu. Tirebolu’nun kalbi burada atar. Çok hareketlidir. Aradığınız ne varsa bulabilirsiniz. Ayrıca kale ve sahil manzarasıyla harika saatler vaat etmektedir. Çayınızı yudumlayarak Tirebolu’nun eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Say Say Bitmez Tirebolu Güzellikleri 🙂 Devamı gelecek Elbette